Teknik Servis

ÜRÜNÜM ARIZALI, ONARIM İÇİN NEREYE GÖNDERMELİYİM ?

Ürününüz 2 Yıllık garanti süresi içinde ise;

o Mediamarkt , Teknosa , Vatan Bilgisayar , D&R gibi mağazalardan satın aldıysanız faturanızla birlikte bu mağazaların Müşteri Hizmetleri bölümüne başvurabilir ve ürününüzü mağaza yetkililerine onarım talebiyle teslim edebilirsiniz.Mağaza yetkililerinin vereceği ürün kayıt belgesinin numarası ile ürününüzün teknik servisimizdeki durumunu takip edebilirsiniz.

o Internet satış siteleri (Hepsiburada , Trendyol , N11 , Gittigidiyor , Çiçek Sepeti…vs) üzerinden satın aldığınız ürünlerinizi onarıma göndermek için mh@aztekteknoloji.com adresine mail atabilir , 0 850 255 06 20 numaralı müşteri hizmetleri hattımızı arayabilirsiniz. Müşteri hizmetleri yetkililerimiz size gerekli bilgileri verecektir.

Ürününüz 2 yıllık garanti süresini geçirdi ise;

o Aztek Teknoloji Müşteri Hizmetleri Caddebostan Mah. Bağdat Cad. Murat Apt. No: 340 B 34728 Kadıköy İstanbul adresine gelerek veya herhangi bir kargo firması ile GÖNDERİCİ ÖDEMELİ olarak Akse Mah. 553.sok. Reysaş 6.depo, Çayırova Kocaeli adresine ulaştırabilirsiniz.(Garanti süresi dışındaki ürünlerin kargo ücreti tüketiciye aittir).Ürününüzü gönderirken zarar görmemesi için sağlam bir paketleme yapmayı ve sizinle iletişim kurabileceğimiz telefon ve e-mail bilgilerinizi eklemeyi unutmayın.

Teknik Servis
Pazartesi - Cuma
09:00 18:00
Aztek Teknoloji A.Ş.
Caddebostan Mah. Bağdat Cad. Murat Apt. No: 340 B
34728 Kadıköy, İstanbul, TURKIYE
0(850) 255 06 20
mh@aztekteknoloji.com